شاگرد اول

با سلام

در سال های گذشته مسائل مختلفی درخصوص تناسب یاد گرفتید و به خوبی اونها رو حل کردید .

از ویژگی های مسئله های تناسب اینه همیشه دو عامل در مسئله ها وجود دارند که با زیاد شدن یکی دیگری هم زیاد میشه و با کم شدن یکی دیگری هم کم میشه  .

به این نوع مسائل تناسب مستقیم گفته میشه .

                                                   


به مسئله زیر دقت کنید :

برای تهیه نوعی شیرینی 2 پیمانه شیر رو با 3پیمانه آرد  مخلوط می کنیم ، اگر بخواهیم 4 پیمانه شیر استفاده کنیم به چند پیمانه آرد احتیاج داریم ؟

در این مسئله دو عامل  شیر  و  آرد  وجود دارند که با زیاد شدن شیر مقدار آرد هم زیاد می شود و با کم شدن شیر مقدار آرد هم کم می شود .

 

مابه 6 پیمانه آرد احتیاج داریم .

ولی در بعضی مسئله ها دو عامل مسئله بر عکس هم رفتار می کنند یعنی با زیاد شدن یکی دیگری کم می شود. به این نوع مسائل تناسب معکوس گفته می شود .

به مثال زیر توجه کنید :

 اگر فاطمه روزی 3 ساعت مطالعه کند کتابش را 20 روزه تمام می کند ، حالا اگر روزی 6 ساعت مطالعه کند این کتاب را چند روزه تمام می کند ؟

-ما در مسئله دو عامل داریم یکی مدت ساعت مطالعه و دیگری تعداد روزهایی که کتاب تمام می شود ، اگر مدت ساعت مطالعه بیشتر شود حتما کتاب زودتر تمام می شود یعنی با زیاد شدن ساعت مطالعه تعداد روز کم می شود و بر عکس  

        

مطالعه کتاب 10 روزه تمام می شود.

برای  نقاشی ساختمانی 3 کارگر 18 روز کار کردند .اگر تعدادکارگرها دو برابر شود این کار چند روزه انجام می شود ؟

کار 9 روزه تمام می شود .

 

در جلسه بعدی تعدادی تمرین درباره عدد اول و مسائل تناسب معکوس براتون می نویسم امیدوارم با حل تمرینات و مسائل بهتر درس یاد بگیرید .

نوشته شده در سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ توسط میترافریدونی نظرات ()

Design By : Pars Skin